06031A3R0BAT2A
Mfr.Part #
06031A3R0BAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 100V NP0 0603
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
3pF
Width :
812.8μm
Voltage - Rated :
100V
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Weight :
2.012816mg
1 (Unlimited)
Length :
1.6mm
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Depth :
810μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
860μm
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
06031A3R0BAT2A
KYOCERA AVX 06031A3R0BAT2A
3pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)