06031A390FAT2A
Mfr.Part #
06031A390FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Width :
0.81mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
889μm
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
SMD/SMT
Depth :
810μm
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
39pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
860μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
1.6mm