06031A1R0BAT2A
Mfr.Part #
06031A1R0BAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
860μm
Width :
0.81mm
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
810μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
889μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±0.1pF
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Datasheets
06031A1R0BAT2A
KYOCERA AVX 06031A1R0BAT2A
1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)