06031A180F4T2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06031A180F4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Width :
0.81mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Capacitance :
18pF
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
1.6mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
889μm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Applications :
Automotive
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
06031A180F4T2A
KYOCERA AVX 06031A180F4T2A
18pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)