06031A160JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06031A160JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 16PF 100V NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Depth :
810μm
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Dielectric :
C0G
Thickness :
889μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
16pF
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
06031A160JAT2A
KYOCERA AVX 06031A160JAT2A
16pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)