0603-8N7K
Mfr.Part #
0603-8N7K
Description
FIXED IND 8.7NH 700MA 110MOHM SM
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
27
Frequency - Self Resonant :
4.8GHz
Tolerance :
±10%
Current Rating :
700mA
Inductance :
8.7nH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
250MHz
Rated Current-Max :
0.7A
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Nonstandard
HTS Code :
Size / Dimension :
0.071Lx0.045W 1.80mmx1.14mm
Q @ Freq :
27 @ 250MHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
0603-8N7K
0603-8N7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD