0603-72NK
Mfr.Part #
0603-72NK
Description
FIXED IND 72NH 400MA 490MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
34
Inductance Frequency - Test :
150MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
150MHz
Inductance :
72nH
Rated Current-Max :
0.4A
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Q @ Freq :
34 @ 150MHz
Current Rating :
400mA
Size / Dimension :
0.071Lx0.045W 1.80mmx1.14mm
DC Resistance (DCR) :
490mOhm Max
Tolerance :
±10%
Datasheets
0603-72NK
0603-72NK datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD