0603-6N8K
Mfr.Part #
0603-6N8K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8NH 700MA 110MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
No
Current Rating :
700mA
Construction :
Open Wound
Quality Factor-Min (at L-nom) :
27
Q @ Freq :
27 @ 250MHz
Series :
603
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
JESD-609 Code :
e0
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
250MHz
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.071Lx0.045W 1.80mmx1.14mm
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Inductance :
6.8nH
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Case/Size Code :
Rated Current-Max :
0.7A
Lead Free :
Contains Lead
Material - Core :
Ceramic
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Wirewound
Datasheets
0603-6N8K
0603-6N8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD