0603-4N3J
Mfr.Part #
0603-4N3J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 4.3NH 700MA 63MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Shielding :
No
Rated Current-Max :
0.7A
Mount :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
63mOhm Max
Type :
Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.071Lx0.045W 1.80mmx1.14mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
22 @ 250MHz
Current Rating :
700mA
Test Frequency :
250MHz
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
603
Construction :
Open Wound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Ceramic
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Published :
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
4.3nH
Datasheets
0603-4N3J
0603-4N3J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD