0508ZC221MAT2U
Mfr.Part #
0508ZC221MAT2U
Description
CAP CER 220PF 10V X7R 0508
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount
Number of Pins :
2
Capacitance :
220pF
Depth :
2mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness :
406.4μm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Datasheets
0508ZC221MAT2U
KYOCERA AVX 0508ZC221MAT2U
220pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC221MAT2U Overview
This device's program size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 10V can be used for operation.
0508ZC221MAT2U Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V