0508ZC105MAT9W
Mfr.Part #
0508ZC105MAT9W
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Width :
2.0066mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.27mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Dielectric :
Capacitance :
1μF
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±20%
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Bulk
Datasheets
0508ZC105MAT9W
KYOCERA AVX 0508ZC105MAT9W
1μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC105MAT9W Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
0508ZC105MAT9W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm