0508ZC105MAT9A
Mfr.Part #
0508ZC105MAT9A
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0508
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Length :
1.27mm
Voltage - Rated :
10V
Voltage - Rated DC :
10V
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Width :
2.0066mm
Depth :
2mm
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Datasheets
0508ZC105MAT9A
KYOCERA AVX 0508ZC105MAT9A
1μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC105MAT9A Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
0508ZC105MAT9A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V