0508ZC105MAT4A
Mfr.Part #
0508ZC105MAT4A
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0508
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Depth :
2mm
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Factory Lead Time :
111 Weeks
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
10V
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.016mm
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Datasheets
0508ZC105MAT4A
KYOCERA AVX 0508ZC105MAT4A
1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC105MAT4A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.
0508ZC105MAT4A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V