0508ZC105MAT2W
Mfr.Part #
0508ZC105MAT2W
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0508
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Depth :
2mm
Height :
130μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Number of Pins :
2
Width :
1.27mm
Voltage - Rated :
10V
Length :
1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric :
X7R
Capacitance :
1μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Published :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness :
1.016mm
Datasheets
0508ZC105MAT2W
KYOCERA AVX 0508ZC105MAT2W
1μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC105MAT2W Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
0508ZC105MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V