0508ZC105KAT2A
Mfr.Part #
0508ZC105KAT2A
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0508
Depth :
2mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
10V
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness :
1.016mm
0508 (1220 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
950μm
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
0508ZC105KAT2A
KYOCERA AVX 0508ZC105KAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)