0508ZC104MAT2V
Mfr.Part #
0508ZC104MAT2V
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0508
Capacitance :
0.1μF
Thickness :
762μm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
10V
Bypass, Decoupling
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Depth :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Width :
2.0066mm
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
10V
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0508ZC104MAT2V
KYOCERA AVX 0508ZC104MAT2V
0.1μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC104MAT2V Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
0508ZC104MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V