0508ZC104MAT2A
Mfr.Part #
0508ZC104MAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Capacitance :
0.1μF
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
560μm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Tolerance :
±20%
Depth :
2mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
10V
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
0508ZC104MAT2A
KYOCERA AVX 0508ZC104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC104MAT2A Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 10V.
0508ZC104MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V