0508ZC104KAT2S
Mfr.Part #
0508ZC104KAT2S
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.1μF
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2mm
Dielectric Material :
Ceramic
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
130μm
Thickness :
558.8μm
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Datasheets
0508ZC104KAT2S
KYOCERA AVX 0508ZC104KAT2S
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC104KAT2S Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0508ZC104KAT2S Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V