0508ZC104KAT2A
Mfr.Part #
0508ZC104KAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0508
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.1μF
Height :
130μm
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.016mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
SMD/SMT
0508 (1220 Metric)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
5 %
Multilayer :
yes
Bypass, Decoupling
Temperature Characteristics Code :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0508ZC104KAT2A
KYOCERA AVX 0508ZC104KAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC104KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.
0508ZC104KAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V