0508ZC103MAT2A
Mfr.Part #
0508ZC103MAT2A
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0508
Stock
1
In Stock :
1
X7R
Temperature Characteristics Code :
0508 (1220 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Depth :
2mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Published :
2012
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10000pF
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
1.016mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
0508ZC103MAT2A
KYOCERA AVX 0508ZC103MAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC103MAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 10V, it is capable of operating.
0508ZC103MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V