0508ZC103KAT2S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0508ZC103KAT2S
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
0.56mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Applications :
Bypass, Decoupling
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Capacitance :
10000pF
Mount :
Surface Mount
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
0508ZC103KAT2S
KYOCERA AVX 0508ZC103KAT2S
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC103KAT2S Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
0508ZC103KAT2S Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V