0508ZC102MAT2V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0508ZC102MAT2V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
762μm
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Width :
2.0066mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Depth :
2mm
Capacitance :
1000pF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.27mm
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Datasheets
0508ZC102MAT2V
KYOCERA AVX 0508ZC102MAT2V
1000pF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508ZC102MAT2V Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
0508ZC102MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V