0508YC563KAT2S
Mfr.Part #
0508YC563KAT2S
Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0508
X7R
Width :
2.0066mm
Capacitance :
0.056μF
Thickness :
558.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±10%
Depth :
2mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Voltage - Rated :
16V
Length :
1.27mm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Datasheets
0508YC563KAT2S
KYOCERA AVX 0508YC563KAT2S
0.056μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC563KAT2S Overview
This device's program size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
0508YC563KAT2S Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V