0508YC473MAT2W
Mfr.Part #
0508YC473MAT2W
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
0.047µF
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Depth :
2mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0508YC473MAT2W
KYOCERA AVX 0508YC473MAT2W
0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC473MAT2W Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
0508YC473MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V