0508YC473KAT2V
Mfr.Part #
0508YC473KAT2V
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508
Depth :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Published :
Dielectric :
X7R
Thickness :
762μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
111 Weeks
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
16V
Tape and Reel (TR)
Length :
1.27mm
2
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.047µF
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Voltage - Rated :
16V
Width :
2.0066mm
Datasheets
0508YC473KAT2V
KYOCERA AVX 0508YC473KAT2V
0.047μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC473KAT2V Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
0508YC473KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V