0508YC393MAT2A
Mfr.Part #
0508YC393MAT2A
Description
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0508
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
0.039µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±20%
Depth :
2mm
Datasheets
0508YC393MAT2A
KYOCERA AVX 0508YC393MAT2A
0.039μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC393MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0508YC393MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V