0508YC333MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0508YC333MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
1.27mm
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
2
Capacitance :
0.033µF
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
2.0066mm
Dielectric :
X7R
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Depth :
2mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
0508YC333MAT2A
KYOCERA AVX 0508YC333MAT2A
0.033μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC333MAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
0508YC333MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V