0508YC274MAT2A
Mfr.Part #
0508YC274MAT2A
Description
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0508
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Depth :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.27mm
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.0066mm
Capacitance :
0.27μF
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Datasheets
0508YC274MAT2A
KYOCERA AVX 0508YC274MAT2A
0.27μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC274MAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
0508YC274MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V