0508YC274KAT2W
Mfr.Part #
0508YC274KAT2W
Description
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0508
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.27μF
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
111 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Depth :
2mm
Datasheets
0508YC274KAT2W
KYOCERA AVX 0508YC274KAT2W
0.27μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC274KAT2W Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0508YC274KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V