0508YC273MAT2A
Mfr.Part #
0508YC273MAT2A
Description
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
111 Weeks
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.27mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
0.027μF
Width :
2.0066mm
Depth :
2mm
Voltage - Rated :
16V
No
Dielectric :
Datasheets
0508YC273MAT2A
KYOCERA AVX 0508YC273MAT2A
0.027μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC273MAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
0508YC273MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V