0508YC224MAT2W
Mfr.Part #
0508YC224MAT2W
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0508
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
2
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
2.0066mm
Depth :
2mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.016mm
Capacitance :
0.22µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Length :
1.27mm
Datasheets
0508YC224MAT2W
KYOCERA AVX 0508YC224MAT2W
0.22μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC224MAT2W Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
0508YC224MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V