0508YC224MAT2A
Mfr.Part #
0508YC224MAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0508
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Height :
560μm
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
0.22µF
Depth :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Bypass, Decoupling
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
0508YC224MAT2A
KYOCERA AVX 0508YC224MAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC224MAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
0508YC224MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V