0508YC224KAT2W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0508YC224KAT2W
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
130μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Depth :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Length :
1.27mm
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.27mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Published :
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Bypass, Decoupling
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Capacitance :
0.22µF
Datasheets
0508YC224KAT2W
KYOCERA AVX 0508YC224KAT2W
0.22μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC224KAT2W Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0508YC224KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V