0508YC224KAT2A
Mfr.Part #
0508YC224KAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0508
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.02mm
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
2mm
Capacitance :
0.22µF
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Published :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Low ESL (Reverse Geometry)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Temperature Characteristics Code :
Thickness :
1.016mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Bypass, Decoupling
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Case Code (Imperial) :
Datasheets
0508YC224KAT2A
KYOCERA AVX 0508YC224KAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)