0508YC223MAT2W
Mfr.Part #
0508YC223MAT2W
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0508
Thickness :
1.016mm
Depth :
2mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
0.022µF
Datasheets
0508YC223MAT2W
KYOCERA AVX 0508YC223MAT2W
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC223MAT2W Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
0508YC223MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V