0508YC223KAT2W
Mfr.Part #
0508YC223KAT2W
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0508
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.022µF
Length :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
16V
Depth :
2mm
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
16V
Width :
2.0066mm
Datasheets
0508YC223KAT2W
KYOCERA AVX 0508YC223KAT2W
0.022μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC223KAT2W Overview
This device's program size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
0508YC223KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V