0508YC223KAT2V
Mfr.Part #
0508YC223KAT2V
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0508
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness :
762μm
Capacitance :
0.022µF
Depth :
2mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0508YC223KAT2V
KYOCERA AVX 0508YC223KAT2V
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC223KAT2V Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
0508YC223KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V