0508YC184KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0508YC184KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Published :
Case Code (Imperial) :
Thickness :
762μm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Height :
560μm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.18µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
2mm
Number of Pins :
2
Datasheets
0508YC184KAT2A
KYOCERA AVX 0508YC184KAT2A
0.18μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC184KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
0508YC184KAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V