0508YC183MAT2A
Mfr.Part #
0508YC183MAT2A
Description
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0508
Thickness :
1.016mm
Length :
1.27mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Width :
2.0066mm
Number of Pins :
2
Low ESL (Reverse Geometry)
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.018μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Dielectric :
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
0508YC183MAT2A
KYOCERA AVX 0508YC183MAT2A
0.018μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC183MAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
0508YC183MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V