0508YC153MAT2A
Mfr.Part #
0508YC153MAT2A
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0508
Thickness :
1.016mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
2mm
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.015µF
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Voltage - Rated DC :
16V