0508YC153KAJ2S
Mfr.Part #
0508YC153KAJ2S
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0508
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Length :
1.27mm
Depth :
2mm
Capacitance :
0.015µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Thickness :
558.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.0066mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
0508YC153KAJ2S
KYOCERA AVX 0508YC153KAJ2S
0.015μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC153KAJ2S Overview
This device's program size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
0508YC153KAJ2S Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V