0508YC104MAT9O
Mfr.Part #
0508YC104MAT9O
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
762μm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
0508YC104MAT9O
KYOCERA AVX 0508YC104MAT9O
0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC104MAT9O Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0508YC104MAT9O Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm