0508YC104MAT2W
Mfr.Part #
0508YC104MAT2W
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Capacitance :
0.1μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Low ESL (Reverse Geometry)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
16V
Width :
2.0066mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
762μm
Dielectric :
Tolerance :
±20%
Length :
1.27mm
Datasheets
0508YC104MAT2W
KYOCERA AVX 0508YC104MAT2W
0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC104MAT2W Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0508YC104MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V