0508YC104MAT2V
Mfr.Part #
0508YC104MAT2V
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.1μF
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Height :
0.76mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Thickness :
762μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
2mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
0508YC104MAT2V
KYOCERA AVX 0508YC104MAT2V
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC104MAT2V Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
0508YC104MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V