0508YC104MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0508YC104MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Capacitance :
0.1μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Applications :
Bypass, Decoupling
Thickness :
762μm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Depth :
2mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
0508YC104MAT2A
KYOCERA AVX 0508YC104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC104MAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
0508YC104MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V