0508YC104KAT2W
Mfr.Part #
0508YC104KAT2W
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508
Voltage - Rated DC :
16V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
X7R
Dielectric :
10 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Length :
1.27mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
762μm
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Width :
2.0066mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
0508YC104KAT2W
KYOCERA AVX 0508YC104KAT2W
0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC104KAT2W Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
0508YC104KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V