0508YC104KAT2S
Mfr.Part #
0508YC104KAT2S
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508
Bypass, Decoupling
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Thickness :
762μm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
0.1μF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
130μm
Depth :
2mm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
X7R
Dissipation Factor :
3.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0508YC104KAT2S
KYOCERA AVX 0508YC104KAT2S
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC104KAT2S Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
0508YC104KAT2S Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V