0508YC103MAT2A
Mfr.Part #
0508YC103MAT2A
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
1.016mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
10000pF
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
0508YC103MAT2A
KYOCERA AVX 0508YC103MAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC103MAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
0508YC103MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V