0508YC103KAT2W
Mfr.Part #
0508YC103KAT2W
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0508
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
2.0066mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Thickness :
1.016mm
Capacitance :
10000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Length :
1.27mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
111 Weeks
Datasheets
0508YC103KAT2W
KYOCERA AVX 0508YC103KAT2W
10000pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC103KAT2W Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
0508YC103KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V