0508YC103KAT2S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0508YC103KAT2S
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Thickness :
558.8μm
Published :
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Bypass, Decoupling
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.56mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10000pF
Depth :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V